BİLGİSAYARLI ROT AYARI
BİLGİSAYARLI ROT AYARI

Araçlarda rot ayarı bozukluğu varsa; araç yolda giderken sağa-sola çekebilir ve hatta ileri derecede rot ayarı bozulmuş olan araçlar savrulabilirler, her ne kadar yeni nesil araçlarda savrulma koruyucu sistemlerde artışta olsa da rot ayarının bozukluğundan ötürü savrulma sistemlerinin sürekli açılıp kapanmasından kaynaklanan arıza meydana gelebilmektedir. Ayrıca rot ayarı bozuk olan araçların tekerlek dişlileri sıyrılabilir ve tekerleklerde yıpranma meydana gelir. Dönüş esnasında tekerleklerden ses gelmeye başlar. Direksiyonun doğrultusu ile tekerleklerin doğrultusu arasında fark bulunması da rot ayarının bozukluğunun sonucudur.

Rot ayarı yapılmadan önce araç rot ayarının yapılacağı hole yerleştirilir. Uzmanlarımız tarafından her ihtimal düşünülerek araçtaki sıkıntının rot ayarından mı yoksa başka bir sebeple mi olduğu araştırılır. Rot ayarındaki bozukluk anlaşıldıktan sonra çeşitli sensörlerle araç tekerlekleri istasyonun yakınında rot ayarı programlarının bulunduğu bilgisayarlara bağlanır. Tamamen kablosuz olarak çalışan otomasyon sisteminin yüksek hassasiyetli ölçümleri sonucunda çıkan raporlamaya göre işlem yapılır.

Rot ayarının, tekerlekler arasındaki açının ve uzaklıkların birbirine eşit olması durumudur. Bu durum sağlandığı takdirde rot ayarı düzgün olan bir otomobilde tekerlekler arasında açı ve uzaklık farkı bulunmaz.